Ana sayfa » Hamilelikte Lazer Epilasyon Yapılır mı, Yaptıran Var mı? Emzirirken Lazer Zararlı mı?
Lazer Epilasyon

Hamilelikte Lazer Epilasyon Yapılır mı, Yaptıran Var mı? Emzirirken Lazer Zararlı mı?

Hamilelikte lazer epilasyon yapılır mı, hamilelikte lazer epilasyon zararlı mı?

İçerik

Hamilelikte lazer epilasyon yapılır mı? Lazer epilasyonun hamilelikte etkisi, yan etkileri nelerdir? Gebelerde lazer epilasyon uygulanabilir mi, uygulanmalı mıdır? Uzmanlar ve hastalar neler söylüyor, birlikte inceleyeceğiz.

Dilerseniz ilk olarak hamilelikte lazer epilasyon öncesi ne yapılmalı, ne yapılmamalı, bu konuyla başlayalım.

Lazer epilasyon hamilelikten ne kadar önce bırakılmalı? Hamilelik öncesi lazer epilasyon zararlı mı?

Ara başlığımızdan da anlayacağınız gibi, hamilelik – gebelik öncesi lazer epilasyon mutlaka bırakılmalı. Bunun hormonal dengelerin değişmesi, bebeğin gelişimi gibi birkaç sebebi var; yazımızın akışı içinde de bunlara ayrıntılı olarak değineceğiz.

Hamilelik öncesi lazer epilasyon zararları, yan etkileri gibi bir şey söz konusu değildir ama hamile kalmayı planlayanların da lazer gibi birtakım uygulamalara ara vermesi önerilir.

Peki, lazer epilasyon hamilelik öncesi ne zaman bırakılmalıdır? Bununla ilgili kesin bir tarih vermek gereksiz. Zaten pek çok bayanın da hamile olduğunu bilmeden en azından bir seans lazer yaptırdığını biliyoruz. Aa, yoksa siz de mi onlardansınız? 😊 Tamam, sizin için de hemen ayrı bir başlık açalım.

Hamile olduğumu bilmeden lazer epilasyon yaptırdım!

Hamile iken lazer epilasyon yaptırabilir miyiz, diye soranlardan değilsiniz çünkü zaten olan oldu mu? Hemen içinizi rahatlatayım; sakın korkmayın. Bebeğin oluşumunda ilk dört hafta, gelişiminde ise ilk üç ay çok önemlidir.

Seansından birkaç hafta sonra hamile olduğunu öğrenen pek çok bayan var; sonrasında uygulamalara ara vermişlerdir. Yani, lazer epilasyon, hamile kalınca bırakılması gereken bir uygulamadır.

Bebeğinize bir şey olmuş mudur? Hayır, hiç sanmıyorum. Özellikle de üst bölgelerde yapılan uygulamalarda henüz birkaç haftalık bebeğiniz için herhangi bir risk yoktur ama hangi bölgeye olursa olsun hamilelikte lazer epilasyon cihazı kullanımının uygun olmadığını, hamilelikte lazer uygulaması tehlike arz edebileceğinden hemen bırakılması gerektiğini de altını çizerek belirtelim.

Hamilelikte lazer epilasyon yapılır mı, artık bu konuya gelebiliriz.

Hamilelikte lazer epilasyon yapılır mı? – Hamileyken lazer epilasyon yaptırılır mı?

Hamile bayanlar lazer epilasyon yaptırabilir mi? Bu cümledeki “bayanlar” kelimesi fazla oldu; hamile erkekler olacak değil ya! 😊 Bunu belirtmem de gerekmiyordu ama bazı zaaflarım var işte. Soruyu tekrarlamam gerekirse; lazer epilasyon hamilelikte zararlı mı ya da hamileyken lazere gidilir mi? Cevabı yukarıda az çok vermiş olduk aslında ama şimdi biraz daha ayrıntılandıralım.

“Hamilelikte lazer epilasyon yapılır mı, yaptırılır mı?” sorularına uzmanların şöyle bir karşılık verdiklerini biliyoruz: “Lazer epilasyon güvenilir bir yöntemdir, hamilelikte lazer tedavisi için de sorun yaşayan, kayda geçmiş herhangi bir vaka olmamakla birlikte önerilmemektedir. Özellikle ilk 3 ay lazer epilasyon yaptırılmamalıdır.”

Evet, ifadeler tabii ki benim ama aşağı yukarı böyle şeyler söylenir. Şimdi, buradan yola çıkarak birkaç şey söyleyebiliriz.

“Lazer epilasyonun hamile kalmaya etkisi, lazer epilasyon hamile kalmayı etkiler mi” gibi ifadelerin internette çokça araştırıldığını görüyorum. Tabii bu cümlelerden kasıt, lazerli epilasyonun gebeliğe ya da bebeğe etkisi.

Bazı uzmanlar, lazer epilasyonun bebeğe de herhangi bir olumsuz etkisi bulunmadığını, çünkü lazerin radyasyon yaymadığını, x ışını olmadığını, çok derine nüfuz etmediğini söylerler. Bununla birlikte, çevresel etmenlerin bile önemli olduğu gebelik sürecinde lazer epilasyona ara verilmesi gerektiğini eklemeyi de ihmal etmezler. Gebelikte lazer epilasyon zararlı mı, hamilelikte lazer epilasyon tehlikeli mi, yanıt yeterince net sanırım.

Diğer yandan, lazer tedavisi ve hamilelik için şöyle bir ilintiden de bahsedebiliriz ki çok çok önemli, erken doğum riski. Evet, özellikle son üç ayda ve yine özellikle karın ve göğüs bölgelerindeki uygulamalarda rahimdeki kasılmalar doğumu tetikleyebileceğinden, epilasyondan uzak durmalısınız. Dikkat edin lütfen; “epilasyon” diyorum. Yani sadece lazer epilasyon değil, ağda gibi tüm epilasyon yöntemlerinden kaçının.

Hamilelikte lazer epilasyonun zararı var mı diyenler için önemli bir bilgi olduğunu düşünüyorum. İlk üç ay böyle, son üç ay şöyle derken geriye pek bir şey kalmadı zaten. 😊

Özellikle belli bölgelere dikkat edilmesi gerektiğini söyledik ama diğer bölgeler ne kadar risk arz ediyor? Örneğin, hamilelikte koltuk altına lazer yaptırılır mı? Hamilelikte genital lazer epilasyon için ne diyebiliriz? İlgili yazılarımızı mutlaka okumanızı öneririm.

Yanı sıra, bikini bölgesi ve yüz bölgesi için de ayrıntılı yazılar hazırlamıştık.

Lazer epilasyonla alınan tüyler hamilelikte çıkar mı?

Evet, bir önemli konu da bu. Gebelikte lazer epilasyon yapılabilir mi, hamilelikte lazer sakıncalı mı gibi soruların devamı niteliğinde aslında. Hamilelikte lazer epilasyon yapılır mı diye bebeğimizin sağlığını düşünüyoruz ama verdiğimiz emek boşa gider mi, yani kıllar azalır mı, tekrar çıkar mı, bunu düşünmüyoruz.

Hamilelik evresi, her açıdan bambaşka bir dönemdir. Örneğin, gebelik ve androjen hormonlarının artması sebebiyle kıllarda artış olduğunu biliriz. Bir yandan kıllarda ısrarlı bir artış olurken, diğer yandan kılları aldırmak, boşa kürek çekmek gibidir. Bırakın kıllarınızı, dilediğince serpilsin. Zamanı gelince çaresine bakarsınız nasıl olsa! 😊

Zamanı gelince dedik ya, hamilelik sonrası lazer epilasyon yaptırmak nasıl olur acaba? Emzirme dönemi… Hamilelikte lazer epilasyon yapılır mı konusunu netleştirdiğimize göre, bebek emzirirken lazer epilasyon yapılır mı, biraz da bundan bahsedelim.

Doğumdan sonra lazer epilasyon – Emzirirken lazer epilasyon yapılır mı? Lazer epilasyon sonrası hamilelik konusu

Emzirirken lazer epilasyon olur mu? Elbette. Peki emzirirken lazer epilasyon yaptıranlar var mı? Olduğunu biliyoruz. Doğru olan nedir?

Emzirme dönemini hamilelikten ayırmak hiç doğru değildir. Her şeyden önce, annenin bedensel hassasiyeti devam etmektedir. E böyle olduğu için, hormonlara bağlı olan kıllardaki artış da devam edecektir.

Acı konusuna bu makalemizde hiç değinmedik. Sık yaptığımız bir şey değildir oysa! 😊 Emzirme hassasiyet devam ettiğine göre, acıya duyarlılık da sürecektir. Yani, emzirirken epilasyon yaptırmak, epilasyonunun her türlüsü için söylüyorum bunu, canımızı daha çok acıtacaktır. Hamilelikte lazer epilasyon yapılır mı, bir de bu açıdan bakmalıyız.

Emzirme döneminde lazer epilasyon yapılır mı diye soranlar için son olarak belirtmek istediğim bir şey daha var: Uygulama öncesinde lokal anestezi yapıldığından ve bu da ciltten emilerek anne sütüne geçeceğinden… Cümlemi tamamlamaya gerek bulmuyorum.

Sonuç olarak, lazer epilasyon emzirirken yapılır mı, emziren anneler lazer epilasyon yaptırabilir mi? Hayır, yaptırmamalıdır. Doğumdan ne kadar sonra lazer epilasyon yapılır? En azından 3-6 ay ara verilmelidir diyelim ve bu başlığı bitirelim. Hamilelikte lazer epilasyonun bebeğe zararları, kişiye etkileri konusunda sanırım her şeyi söyledim. Gebelikte epilasyon aleti kullanmak zararlı mı, kısaca bu konuya da değinelim.

Emzirme döneminde ya da gebelikte epilasyon aleti kullanılır mı?

Hamileyken epilasyon aleti kullanılır mı, istenmeyen tüyler nasıl temizlenir? Hamilelik, emzirme dönemi derken uzun bir süreç geçiriyoruz. E istenmeyen tüyleri de bir şekilde temizlemek lazım. Peki ne yapmalıyız?

Hamileliğin ilk aylarında epilasyon konusunda bir bocalama yaşarız. Lazer epilasyon hamilelik psikolojisi açısından da bakılırsa, hiç doğru bir yöntem değildir çünkü “acaba bebeğime bir zararı olur mu?” endişesini taşımak zordur. Diğer yandan, ağda ve tüy dökücü kremleri de farklı sebeplerden dolayı kullanmak istemeyiz. Gebelikte lazer epilasyon ve diğer yöntemler, şurası kesin ki, bizi daha çok zorlayacaktır; kıllardaki artış, hassasiyet vs. Hamilelikte lazer epilasyon zararları konusunu bu kadar irdelemişken, birkaç öneride de bulunmam gerekir.

En güvenilir ve eski yöntemlerden biri: Ağda!

Teknolojiden faydalanmak isteyenlere de elbette epilatörleri önerebilirim. Sizler için birkaç tane ev tipi lazer cihazı incelemiştim. Yalnız, belirtmeliyim: Elektrikli epilasyon cihazları değil bunlar, lazer cihazları. Hamilelik ve emzirme dönemlerinden sonra kullanmak isteyenler olursa, ilgili yazılarımı okuyabilirler: Philips, Braun, Remington. Hamilelikte lazer epilasyon aleti kullanılır mı, yani bu bahsettiğim aletler?… Hayır. Ayrıca, bu cihazların fiyat ve verim analizini de paylaşmıştım; buradan okuyabilirsiniz.

Konumuza dönersek; hamileyken epilasyon zararlı mı? Hamilelik ve emzirme dönemlerinde epilasyon cihazları ve ağda kullanabilirsiniz ama içeriği dolayısıyla tüy dökücü kremlerin önerilmediğini de ekleyeyim. Kullanacağınız yöntemi bu dönemlerde göğüs bölgenize uygulamamanız gerektiğini de söyleyebilirim.

“Hamilelikte lazer epilasyon yapılır mı?” ana konumuzdan sonra son olarak yorumlara da değinebiliriz.

Hamilelikte lazer epilasyon yaptıran var mı?


Hamilelikte lazer epilasyon öneri ve görüşlere ihtiyacım var. Hamilelikte lazer epilasyon yapılırsa ne olur? Merkezimle anlaşmıştım. İptal edebileceğimi sanmıyorum. Ertelesem, ne zamana kadar erteleyeceğim? Hamilelikte lazer epilasyon kullanimi çok mu zararlı olur? 3-4 aydan sonra başlasam diyorum da… Hamileyken lazer yaptıran var mı? Lazer epilasyon hamile kalmayı engeller mi?


Hamilelikte lazer epilasyon yaptırdım. Koltuk altım için gidiyordum ama hamile olduğumu bilmiyordum. Bebeğimin kalbi durmuş. ☹ Doktorlar ona bağlamadılar ama ben yine de vicdanen rahatsızım. Lazer epilasyon ve hamilelik kelimelerini duyduğum anda içim sızlar. Hamilelikte lazer epilasyon zararlı mı!!! Ne diyebilirim ki!


Özel bölgeye zararlı olduğunu biliyorum ama ben yüze gidiyorum. Hamilelikte yüz bölgesine lazer epilasyon yapılır mı? Kararsızım. Hangi bölge olduğu önemli değil, lazer epilasyon hamilelik belirtileri olduğu anda bile bırakılmalı diyenler var. Tecrübelilerin fikirlerine ihtiyacım var; gebelikte lazer epilasyon yapılır mı?


Hamileyken lazer epilasyon yaptırdım. Henüz bilmiyordum hamile olduğumu, hemen bıraktım. Çocuğum sağlıklı doğdu çok şükür. Doktoruma danıştığımda bir şey olmayacağını, ama olsaydı da lazere bağlayacağımı söyledi. Ne olursa olsun gebelikte çok dikkat edilmeli. Lazer, saç boyaları, hatta çay kahve… Her şeye uzun bir ara. Yeni alışkanlıklar kazanılmalı. Hamilelikte lazer epilasyon yaptırılabilir mi diyenleri yanlış yönlendirmek istemiyorum ama en güzeli yaptırmamak sanırım. 🙂


Lazer epilasyon yaptırıp hamile kalanlar, yani hamile olduğunu öğrenenler hemen bırakmalı. Merkezlerdekilerin sözlerine filan bakmadan işinizi sağlama alın kızlar. Hamilelikte lazer zararlı mı diye soruyor hâlâ bazıları. Hamilelikte lazerin zararları artık bilinen, kabul edilen bir şey. Hamileyken lazer epilasyon yaptıran var mı bilmiyorum. Böyle bir riski kimse göze alamaz, almamalıdır da. Lazer epilasyon hamilelik döneminde yapılabilir mi? O kadar uyarıdan sonra karar sizin, ben epilasyon işini erteledim.


Lazer epilasyon hamilelik planları yapanlar için terk edilmesi gereken şeydir. Bir yakınım merkezdeki uzmanlara güvenip devam etti, erken doğum yaşadı. Allah’tan çocukta herhangi bir sıkıntı olmadı ama sonradan öğrendik ki epilasyon falan erken doğuma sebep olabiliyormuş. Lazer epilasyon olurken hamile kalmak doğal bir şey ama hemen bırakılmalı. Hamile olanlar lazer epilasyon yaptırabilir mi diye yazışıyorlar forumlarda. Gebelik düşünürken lazer epilasyon anlaşması yapmayın. İğneli epilasyon için de geçerli bu söylediğim. Hamilelikte lazer epilasyon ya da iğneli epilasyon yapılır mı, yakınımdan da gördüm ki yapılmaz.


Gebelikte ipl lazer tehlikeli mi acaba? O gerçek lazer değil diye biliyorum, etkisi nasıl olur? Buz lazer de son yöntemmiş. Hamilelikte lazer yaptıranlar, ipl lazer epilasyon yani, var mı arkadaşlar? Ipl lazer epilasyon hamilelikte yapılırmı? Bir de Diode ütülemeyi çok duyuyorum. Hamilelik lazer ütüleme ile daha güvenli bir şekilde yapılabilir mi sizce? Hamilelikte lazer epilasyon yaptıran varmı, varsa yardımcı olabilirler mi lütfen?


Tabii ki ıpl lazer hamilelik için sakıncalı. Gerçek lazer olmasa da ağda yaptırırken bile özen göstermek gerekiyor. Özel bir dönem. Hamilelikte Diod lazer ya da Alexandrite falan hiç fark etmez; her türlü işlem tehlikeli olabilir. Hamilelikte lazer yapılır mı hakkındaki tüm makaleler ve yorumları okudum. Çıkan sonuç şu: Hamilelikte lazer epilasyon olur mu? Olmaz. gebelikte lazer epilasyon aleti, cihazı bile daha zayıf atım yapmasına rağmen riskli. Hamile kadın lazer yaptırabilir mi? Yaptıramaz. Bir sorun yaşarsanız, üzülürsünüz.


Hamilelikte lazer tehlikeli mi, emin değilim. Uzmanlar zararı ispatlanmadı ama yine de ara verin filan diyorlar. Ben belden aşağıma lazer yaptırdım. Bebeğim dört haftalıkken ara verdim epilasyona. Hiçbir sorun olmadı çok şükür. Sonra emzirirken epilasyon yapılır mı, nasıl yapsak kurtulsak şu kıllardan diye arayışa girdim. 6 aydan sonra deniyor. Önemli olan bebeğimizin sağlığı. Lazer epilasyonun gebe kalmaya etkisi bu anlamda olumsuz oluyor, gebeliği ya da epilasyonu ertelemek zorunda kalıyorsunuz. Hamilelikte lazer yaptırılır mı? Yani yaptırılabilir tabii ama dikkat etmek de lazım.


Hamileyken yüze lazer epilasyon yapılır mı? Aşağı bölge olmadığı için sorun olmaz değil mi? Ama hamilelik döneminde kıllarda artış olur falan diye okuyorum. Lazer epilasyondan sonra hamile kalmak, yani tüyler bittikten sonra demek istiyorum, daha doğru mu olur? Uygulamaya başlamışken ara vermek de istemiyorum. Lazer epilasyondan sonra hamilelik için endişe edecek bir şey de kalmamış olur.


Hamilelikte bacaklara lazer epilasyon yaptırılır mı ya da yüze? Bu iki bölgedeki kıllardan çok rahatsızım. Ne hamileliği ne de lazeri ertelemek istiyorum. Lazer sonrası hamilelik kulağa hoş geliyor ama uzun da bir dönem. Hamilelik döneminde lazer epilasyon yapılır mı, çok mu zararlıdır, çok kararsızım ya. Hamile kadın lazer epilasyon yaptırabilir mi, ne dersiniz kızlar?


Lazer epilasyon yaptırdıktan sonra hamile olduğunu öğrenen bayanların seanslarını derhal bırakmaları gerekir. Ben epilasyon merkezinde çalışıyorum ve doktorumuz lazer yaptırılan odaya girmeme bile izin vermiyor. O yüzden lazer epilasyon yaptırırken hamile kalanlar, hatta emzirenlerin bile hemen bırakmalarını öneririm. Hamilelikte lazer epilasyon yaptırılır mı, bence kesinlikle hayır, asla!


Hamilelikte lazer kullananlar, sonra çok üzülebilirler. İki kez düşük yaptım ben, doktorlar hiçbir şey bulamadılar. Sonra lazer epilasyon takvimime baktığımda, sorunun bundan kaynaklanabileceğini gördüm. Genitale gidiyordum. Hamilelikte lazer epilasyon ürünleri, kremleri filan hepsi sakıncalı olabilir. Hamile iken lazer epilasyon yapılır mı diye soranlara şaşırıyorum. Binde bir risk bile olsa, göze alamaz insan. Zaten hamile iken lazer yaptıranlar da benim gibi kıllarda hiçbir azalma olmadığını söylüyorlar. Hormonal bir şey bu. Lazer epilasyon hamilelik belirtisi olduğu anda bırakılmalıdır.


Hamilelikte lazer epilasyon yapılır mı, hamileliğin epilasyona, epilasyonun da hamileliğe etkileri nelerdir, gebeyken lazerli epilasyon yaptıranlar neler söylüyor? Uzuuun bir makaleyi nihayet bitirdik. Soru ve görüşlerinizle bütün anneleri, anne adaylarını aydınlatabilirsiniz.

Sevgilerimle…

Tuba KARADAG

Lazer epilasyona dair tüm deneyimlerimi sizlerle paylaşıyorum.
Ankara'daki lazer epilasyon merkezlerini mercek altına alıyorum.
Yorumlarınızı bekliyorum. :)

4 Yorumlar

Yorum göndermek için buraya tıklayın

 • Hamile kalmak istiyorum ama yüze lazere gidiyorum. Hamile kaldığım zaman sadece yüz için lazere gitmem sakıncalı olurmu acaba? Çünkü 1 ayda bir yüzümde tekrar çıkmaya başlıyor kıllar. Cevaplarınızı bekliyorum lütfen 🙏

  • Merhaba Deniz Hanım,
   Uzmanlar hamilelikte lazer epilasyonun herhangi bir olumsuz etkisi olmayacağını söyleseler de söz konusu olan çok hassas bir dönemdir. Bu yüzden ben dikkatli olmanızı öneriyorum.
   Sevgiler…

 • Ben lazere gidiyorum lazerim bittikten sonra hamile kalmayı düşünüyorum tekrar kıllarım çıkar mı hamilelikte

  • Merhaba,
   Hamilelikte hormonal dengelerin değiştiğini biliyoruz. Bu yüzden kıllar kesinlikle çıkar ya da çıkmaz gibi kesin bir yargıda bulunmak doğru olmaz. Kişiye göre değişecektir bu.