Ana sayfa » Lazer Epilasyon Öncesi Jilet Kullanımı | Ağda, Anestol ve Yapılmaması Gerekenler Hakkında
Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon Öncesi Jilet Kullanımı | Ağda, Anestol ve Yapılmaması Gerekenler Hakkında

Lazer epilasyon öncesi jilet, lazer epilasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenler

İçerik

Lazer epilasyon öncesi jilet kullanımı nasıl olmalı? Lazer epilasyon öncesi jilet ne zaman yapılmalı? Lazerli epilasyon öncesi yapılması gerekenler nelerdir, nelere dikkat edilmelidir? Tüy dökücü kremler, ağda, deodorant, peeling gibi konularda nasıl bir yol izlenmelidir? Lazer epilasyon öncesi uyuşturma için ürünler kullanılıyor mu?

Sizlere için, tüm sorularınıza yanıt bulabileceğiniz harika bir yazı hazırladım. Hadi hemen başlayalım.

Lazer epilasyon öncesi jilet kullanımı

Lazerli epilasyondan önce jilet kullanılır mı, kullanılmalı mıdır? Lazer epilasyon öncesi kıl boyu nasıl olmalıdır? Lazer epilasyon öncesi tüyler alınır mı, nasıl alınır?

Evet, jilet kullanımının tartışılan konulardan biri olduğunu biliyoruz. Lazer epilasyondan önce jilet kullanıyoruz, kızlar. Peki neden? Kılların boyu uzun olmamalı; bu yüzden uygulamadan 2-3 gün önce, işlem yapılacak bölgenin jiletle temizlenmesi söylenir.

Merkezinize öyle uzun kıllarla giderseniz, ne yazık ki uygulamanızı yaptıramadan dönersiniz.

Lazer epilasyon öncesi jilet kullanımı konusunu netleştirdiğimizi zannediyorum. Lazer epilasyon öncesi ağrı kesici krem konusunda da birkaç şey söyleyelim mi?

Lazer epilasyon öncesi acı azaltıcı krem kullanımı

Lazer epilasyon öncesi acıyı azaltmak için ne yapabiliriz? Lazer epilasyon öncesi uyuşturucu sprey mi kullanılır?

En büyük korkularımızdan biri, epilasyon uygulaması sırasında hissedeceğimiz acı. Sırf bu yüzden, dişçilerden kaçanlar gibi merkezlerden kaçanları biliyorum. 🙂 Ev tipi cihazlarla ya da farklı şekillerde durumu idare ediyorlar. Ev tipi cihazlar demişken, Evde Kullanılan Lazer Aletleri yazımızı hatırlatalım.

Konumuza dönersek, lazer epilasyon öncesi uyuşturucu kremler kullanılabilir mi? Evet, kullanılabilir, hatta kullanılmalıdır. Peki lazer epilasyon öncesi uyuşturucu krem kullanılmazsa ne olur? Bu soruya cevap vermek istemiyorum. Özellikle bikini ve genital bölge için uyuşturucu kremler yaygın olarak kullanılıyor. Genital Bölgeye Lazer yazımızı okumuş muydunuz? Ya Bikini Bölgesinde Lazer Uygulaması makalemizi?…

Yüzümüz de çok hassastır. Yüz lazer epilasyon öncesi ve sonrası hakkında bilgi edinmek için Yüz Bölgesine Lazer yazımıza göz atabilirsiniz.

Lazer epilasyon öncesi lokal anestezi konusunu, elbette kremlerden bahsediyorum, biraz daha açalım. Lazer epilasyon öncesi Emla krem kullanımı özellikle yaygındır. Bu konuda, hassas bölgelerin zarar göreceği ile ilgili söylentiler de var. Nasıl söylentiler bunlar? Lazer epilasyon öncesi ağrı azaltıcı ürünlerin zamanla hissizlik yapabileceği yönünde birtakım söylentiler ve hatta şikâyetler ama bu tür uygulamaların yıllardır yapıldığını da belirtelim. Eğer uzman ellerde işlem yaptırırsanız, korkmanıza gerek kalmayacağını düşünüyorum. Yine lazer epilasyon öncesi Anestol ‘a da başvuruluyor. Bazı durumlarda ve merkezlerde lazer epilasyon öncesi soğutucu sprey de tercih edilebiliyor. Evet, anlayacağınız gibi, lazer epilasyon öncesi ilaç ve benzeri ürünler kullanılarak acıyı ve ağrıyı en aza indirmeyi amaçlıyoruz.

Sonuç olarak, lazer epilasyon öncesi anestezi, anestezik kremler kullanılarak uygulanıyor diyebiliriz.

Kremlerden bu kadar bahsetmişken, lazer epilasyon sonrası hangi kremler kullanılmalı, neler yapılmalı, hazırladığımız ayrıntılı yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Lazer epilasyon öncesi sürülen krem konusuna değindiğimize göre, biraz da ağdadan bahsedelim.

Lazer epilasyon öncesi ağda yapılır mı?

Lazer epilasyon öncesi jilet kullanımı öneriliyor ama ya ağda?… Lazere giderken ağda yapmak mı? En büyük hatalardan biri, ilk seans öncesi ağda yapmaktır. Lazer epilasyon 2.seans öncesi de yasak mı? 🙂 Evet kızlar, en az 6 ay ağdadan uzak duruyoruz.

Yalnızca ağda değil, kılları kökünden alacak diğer tüm ürünler lazer epilasyon döneminde yasak!

Lazer epilasyon öncesi jel, krem, soğutucu sprey kullanımı gibi konulara değindik, elbette ağdaya da. Sıradaki başlığımıza geçebiliriz artık.

Lazer epilasyon  ilk seans öncesi dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Lazer epilasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Lazer epilasyon öncesi ne yapılmalı, ne yapılmamalıdır?

Lazer epilasyon öncesi tıraş makinesi konusuyla başlayalım. Malum, lazer epilasyon öncesi kıllar ne kadar uzun olmalı, kısa mı olmalı, çok soruluyor. Seanstan 2-3 gün önce, uygulama yaptırılacak bölgeyi tıraşlamalısınız. Lazer epilasyon öncesi jilet kullanımı öneriliyor, hatta şarttır dedik. Lazer epilasyon öncesi tüylerin uzunluğu konusu çok önemli, buna biraz yukarıda da değinmiştik. Evet, lazer epilasyon öncesi yapılacaklar listemizin başında kılların kısaltılması geliyor ama kökten değil, aman dikkat!

Lazer epilasyon öncesi yapılması gereken başka ne var? Şöyle bir düşünelim Evet. Lazer epilasyon öncesi kullanılan krem konusuna da kısaca değinelim. Tüy dökücü kremler mi dedi biri! Yasaklılar listemizde. Lazer epilasyon öncesi tüy dökücü krem kullanmıyoruz. Hatta mümkünse bir ay öncesinden bırakıyoruz. Yalnızca tüy dökücü kremler mi? Hayır. Cımbız, ip, epilatör ve elbette ağda da yasak! Lazer epilasyon öncesi peeling de yasak, kese de, özellikle cilt soyucu kremler de. Cildimizi tahriş edecek, kılları kökünden temizleyecek ürünler kullanmıyoruz.

Bu arada, lazer epilasyon öncesi duş konusunun da sorulduğunu görüyorum bazen ama bu aslında lazerden sonraki süreçle ilgili bir şey. Satır arasında belirtelim; lazerden sonra ılık bir duş alabilirsiniz, öncesinde zaten alabilirsiniz. 🙂

Biraz da lazer epilasyon öncesi yapılmaması gerekenler listesine bakalım mı?

Örneğin, lazer epilasyon öncesi güneşlenme… Yasak! 🙂 Yani, evet, bronzlaşmamaya dikkat etmeliyiz. Bu bağlamda lazer epilasyon öncesi solaryum da yasak oluyor tabii. Her ne kadar son sistem cihazlarla yapılan uygulamalar için bunun geçerli olmadığı söylense de…

Nedir bu son sistem cihazlar? Buz lazer, yani Soprano ice. Ayrıntılı bilgi için buradan lütfen.

En yaygın cihazlardan biri olan Ütüleme Diode Lazer yazımızı da okuyabilir, yorumları inceleyebilirsiniz.

Hızımızı almışken Alexandrite Lazer yazımızın linkini de bırakalım mı? Peki, bıraktık bile!

Lazer epilasyon öncesi nelere dikkat edilmeli başka, bir bakalım. Hazır bronzlaşmak demişken, lazerli epilasyon uygulamasının bir ay öncesinden itibaren bronzlaşmamaya özen göstermek gerektiğini belirtelim.

Başka, başka?… Lazer epilasyon öncesi neler yapılır ya da yapılmazbaşka?

Lazer epilasyon öncesi deodorant gibi kozmetik ürünler de kullanmıyoruz. Lazer epilasyon öncesi temizlik konusuna dikkat edelim kızlar. Elbette baylar için de geçerli bu söylediklerimiz. Erkeklerde lazer epilasyon öncesi yapılması gerekenler deyince değişmiyor yani. 🙂

Lazer epilasyon öncesi antibiyotik ya da akne ilaçlar kullanıyorsanız, bunu mutlaka merkezinizdeki uzmanlara bildirin.

Cildinizle ilgili sivilcelenme, yara gibi herhangi bir sorun olmamalı. Eğer yara izi varsa, bu da uzmanlara gösterilmeli. Bu durumda daha az etkili bir epilasyon yöntemi tercih edilecektir. Ne olabilir bu yöntem? IPL epilasyon. IPL lazer epilasyon öncesi, sonrası gibi konularda daha ayrıntılı bilgi için IPL Epilasyon yazımızı okuyabilirsiniz.

IPL deyince iğneli epilasyon da geliyor aklıma nedense. İğneli Epilasyon Hakkında Her Şey yazımıza da göz atmanızı öneriyorum; özellikle yüz bölgesinde kullanılan bir cihazdır.

Lazer epilasyon öncesi yapılması gerekenler, dikkat edilecekler konusuna değindik ama kimler lazer epilasyon yaptıramaz, kısaca bundan da bahsedelim.

Hamileler

Epilepsi, şeker ve kalp hastaları

18 yaşından küçükler lazer epilasyon yap-tır-ma-ma-lı-dır.

Hamileler dediğimize göre, Hamilelik Döneminde Lazer Uygulaması yazımızı anmamak olmaz.

Bu arada, lazer epilasyon öncesi hormon testi yaptırmanız gerektiğini de söylemiş miydim? Hemen her yazımda bahsediyorum da… Eğer hormonal bir sorununuz varsa, epilasyondan ne yazık ki iyi bir sonuç alamayacağınızı söylemeliyim.

Düğün, evlilik öncesi lazer epilasyon pek çoğumuzun tercihidir ama hamilelik döneminde olduğu gibi, adet dönemlerinde de lazerden kaçınmalıyız. Yani lazer epilasyon adet öncesi yapılmamalıdır çünkü hassasiyetin arttığı bir dönemdir; canınız daha çok acıyabilir kızlar.

Bu arada, birkaç defa hamilelik demişken, doğum öncesi lazer epilasyon da asla yaptırılmamalı; hissedeceğiniz acılardan dolayı erken doğum riski oluşabilir.

Lazer epilasyon öncesi neler yapılmalı, neler yapılmamalı, anlattık. Lazer epilasyon öncesi jilet kullanımı, ağda, uyuşturucu kremler, dikkat edilmesi gerekenler… Evet, sanırım her şeye ayrıntılı olarak değindik. Sorularınız varsa ya da deneyimlerinizi bizimle paylaşmak isterseniz, yorum kutumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

Hepinize pürüzsüz bir cilt dileklerimle…

Tuba KARADAG

Lazer epilasyona dair tüm deneyimlerimi sizlerle paylaşıyorum.
Ankara'daki lazer epilasyon merkezlerini mercek altına alıyorum.
Yorumlarınızı bekliyorum. :)

41 Yorumlar

Yorum göndermek için buraya tıklayın

 • Lazerden önce bal mumuyla kılları temizlemek ne kadar doğru? Bi de lazer epilasyondan önce yüzü de jiletle mi temizlemek gerekiyor?

  • Lazer epilasyondan önce bal mumu diye bir şeyle hiç karşılaşmadım.
   Lazerden önce yüzünüze jilet vurmanız gerekmiyor ama kıllarınız ince ise bunları kalınlaştırmak için bir süre jilet uygulaması yapabilir, lazer epilasyon uygulamasına sonra başlayabilirsiniz.

 • Jilet her seanstan önce kullanımı uygun mu yoksa tüyler kalınlaştıkça tıraş makinesine mi geçilmeli?

  • Her seanstan önce kılların kısaltılması gerekiyor. Bunun için de uygulamadan 2-3 gün önce jilet vurulması öneriliyor ama tüylerinizin durumuna göre farklı yollarla da kısaltabilirsiniz. Bunu merkezinizle de görüşün ve önerilerine uyun lütfen.

 • Lazer epilasyon seans arası 2 hafta oluyor o ara zarfında yüz bölgesini 3 günde bir jiletle temizlemem gerekiyor. sıkıntı olur mu sık sık jiletlemem acaba?

 • Ben şunu merak ediyorum,
  daha önce görüştüğüm merkez sadece epilasyon öncesi tüylerimi jiletleyebileceğimi, onun haricinde 1 ay boyunca hiç jiletlememem gerektiğini söyledi, fakat ben evliyim ve 1 ay boyunca tüylerim uzun gezmem mümkün değil. 1 aylık ara sürede tüyleri almanın sakıncaları nelerdir

  • Merhabalar,
   Ağda, cımbız, epilatör, tüy dökücü kremler gibi kılları kökten alan uygulamalardan uzak durmalısınız. Lazer seans aralarında jilet kullanmanızın sakıncası yoktur.

 • Bir sorum olacaktı. Tüylerde azalmanın relg zamanıyla ilgisi var mı? Mesela relgden 5 gün önce ilk lazer epilasyon seansıma gittim dökülme gibi bir şey olmadı. Relg den sonra mı gitmeyelim?

  • Merhaba Şeyma Hanım,
   Lazer epilasyon uygulamalarınızı adet dönemlerinden sonra yaptırmanızı öneriyorum. Konuyla ilgili ayrıntılı bir yazı da hazırlamıştık. Göz atmanızı öneririm.

 • Merhaba bugün bir yerle konuştum yüzüme lazer için ve 1 hafta önce ağda yaptırdığım için iki hafta bekle dedi ve jiletle dedi her çıktığında sizce bir sorun olur mu

  • Merhabalar,
   Lazer epilasyon uygulaması süresince ağda, cımbız gibi kılları kökten alacak yöntemlerden uzak durmalısınız. Uzayan kıllarınızı uygulamadan 1-2 gün önce jiletle kısaltmanız önerilir. İnce kılları kalınlaştırarak lazer cihazının daha iyi görmesini sağlamak için de jilet kullanmayı düşünebilirsiniz ama çok ince kıllarınız varsa, jiletle kalınlaştırma uygulamasını lazer epilasyona hiç başlamadan yapmanızı tavsiye ederim.

 • Merhaba 6. seanstan sonra lazer öncesi kaç gün önceden jilet yapılmalı? Kıllar geç çıktığı için 2 3 gün öncesi doğru olur mu?

 • Epilasyon yaptığımız kişi hiçbir surette jilet vurmayın dedi. bunun sebebi var mı ve eğer jilet vurursak bir sakıncası var mı

  • Lazer epilasyondan önce jilet kullanımı önerilir. İki seans arasında uzayan kılları kısaltmak için makas ya da uygulamadan 1-2 gün önce jilet kullanabilirsiniz. Böylece cihaz kıl köklerine daha iyi nüfuz edecektir. Merkeziniz jilet kullanmamanızı söylediyse, bunu kendileriyle konuşmanızı ve söylediklerine uymanızı öneririm.

 • Merhaba ben ilk seansımı gerçekleştirdim. bir gün önceden jiletle alıp yaptım ama 2. seansım 26 şubatta. yine 25 şubatta, yani bir gün öncesinden jiletleyip de tekrar mı gidicem yoksa. jilet vurmayacak mıyım?

 • Merhaba beyaz tenli ve kumral biriyim. Lazer için birkaç yerle görüştüm çok kafam karıştı. Biri alexander senin için daha uygun derken diğeri senin için en uygunu buz lazer, bütün tüyleri görüyor acısız vs dedi. Sizce hangi yöntem daha iyi ve daha uygun olur benim için?

  • Merhabalar,
   Görüştüğünüz merkezler kullandıkları cihaza göre sizi yönlendirmiş olabilir mi? Güvenilir ve mümkünse iki farklı cihazla çalışan bir yerle anlaşmanızı öneriyorum; bu sayede birinden değilse diğerinden istenilen sonuç alınabilecektir.
   Kolay gelsin.

 • Merhaba bundan 3 sene önce yüzüm için lazere gittim. Gittiğim yer lazere başlamadan yüzümdeki tüyleri ağdayla alıp sonrasında lazer yaptılar. 3 seans kadar gittim devam etmedim. Yüzümdeki tüyler azalacağı yere çoğaldı ve yüzümde sivilcelenme oldu sivilcelerden kurtulamadım hala sivilce ve lekeleriyle uğraşıyorum. Bu durumla karşılaşan var mıdır, lazer öncesi yüze ağda kesinlikle yapılmaması önemlidir yazıyor her yerde mağdur edilmişim resmen 🥺

  • Merhabalar,
   Evet, lazer epilasyon öncesi kılların kısaltılması gerekir ama bunun ağda ile yapıldığını duyduğumu söyleyemem. 3 seans uzun bir süre değil, özellikle yüz bölgesi için. Sivilcelenme ve leke sorununun kısa sürede düzeleceğini sanıyorum.

 • Merhaba ben alex ve ndyag uygulamasını 11 seans yaptırdım yüzüme fakat bir etkisini görmedim şimdi diode ya da buz lazere geçmemin bi faydası olur mu acaba yüzüme jilet vurma fikri beni korkutuyor ama

  • Merhabalar,
   Yüz bölgesinde lazer uygulaması daha titizlik gerektiren ve uzun soluklu bir uygulamadır. Bu anlamda doğru merkez seçimi çok önemlidir. 11 seanstan sonra aynı bölge için tekrar bir uygulama yaptırma konusunda iyi düşünmenizi, eğer epilasyon yaptıracaksanız da poliklinik seçiminizde dikkatli olmanızı öneriyorum.

 • Merhaba, lazer epilasyona gidicem yakında ancak jiletle almamız söyleniyor. Ben hamam otu kullanıyorum genital bölge için. Kökten almıyor jilet gibi o da. Epilasyon öncesi hamam otu kullansam olur mu acaba, kökten almıyor nasıl olsa.

  • Merhaba Dilek Hanım,
   Uygulamadan 2-3 gün önce kılların kısaltılması gerektiği biliniyor. Hamam otu kılları kökten almıyor ama yakıcı etkisi dolayısıyla cildinizi tahriş etmediğinden emin olun. Bu konuyu merkezinizdeki uzmanlarla da görüşmenizi öneriyorum.

 • Merhabalar,
  Arkadaşım bir güzellik merkezinde lazere gidiyor lazer yaptıktan bir hafta sonra lazer yapılan yere ağda yapmak için randevu vermişler. Arkadaşım gitmiş lazer yapılan aynı bölgelere ağda uygulaması yapılmış sizce ne kadar doğru bir işlem yapılmıştır.

  • Merhaba Çiğdem Hanım,
   Ben böyle bir uygulama yapıldığını hiç duymadım. Zaten lazer epilasyon süresince kılların kökten alınması da doğru değil ama arkadaşınızla ilgili farklı bir durum olabilir ve ilgili merkezdeki kişilerin uzman olduklarını düşünerek ne yaptıklarını bildiklerini zannediyorum.

 • Beight Buz dio lazer ile başladım 4. Seansım pek etki göremedim ve hep adet sonrası gidiyorum seans aralığı ilk başlarda 45 gündü sonradan artık en az 2-2 buçuk ay geçmesi gerekiyor dedi açıkçası kafam karıştı

  • Merhabalar,
   İlk seanstan itibaren dökülmelerin olması beklenir. Dört seans, bir fikir verebilmesi açısından önemli. Hiçbir sonuç alamadıysanız, uygulamanızı gözden geçirmenizi öneririm.

   • Seansa gitmeden 1 gün önce jiletle alıyorum ve seans aralığı 2 2 buçuk aya çıkardı bu normal mi

    • Evet, bir gün önceden jiletle almanız uygundur. Seans aralıkları için bir şey diyemem; kişiye ve uygulamanın durumuna göre değişecektir ama ortalama iki aylık bir süre normal.

 • Merhaba ben lazer aleti almıştım 2 ay önce her hafta uyguladım, uygulamadan öncede jilete vurdum ve kıllarım iyice çoğaldı ve azalma göremedim sizce ne yapmalıyım

  • Merhabalar,
   Kullandığınız cihazı bilemiyorum ama kıllarınızın iki ayda böyle bir tepki vermesi çok normal gibi gelmedi bana. Cihazı doğru kullandığınızdan, bölgeye göre doğru ayarı yaptığınızdan emin olun lütfen.

 • Merhaba kendime lazer epilasyon aleti aldım bi tane kullanmadan önce jilet yazmışsınız ben daha önce hiç kullanmadım ne jilet ne bir başka yöntem etkili olur mu kıllarım ince ve orta sıklıkta

  • Lazer öncesi jilet uygulaması kılların kısaltılması için yapılır. Cihazınızın ne ölçüde etkili olacağını ancak kullanarak bilebilirsiniz. Doğru uygulama yapmaya özen gösterin.