Ana sayfa » Lazer Epilasyon Zararları Nelerdir? Kansere Yol Açar mı, Yumurtalıklara Zarar Verir mi?
Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon Zararları Nelerdir? Kansere Yol Açar mı, Yumurtalıklara Zarar Verir mi?

Lazer epilasyon zararları nelerdir, lazer epilasyon yumurtalıklara zarar verir mi?

İçerik

“Lazer epilasyon zararları nelerdir” konusu çok tartışılır. Biz de bu makalemizde, ”lazer epilasyon sağlığa zararlı mı, lazer epilasyon kısırlığa sebep olur mu, lazer epilasyon ışınları zararlı mı gibi en çok merak edilen sorular üzerinden yola çıkacağız.

Başlayalım mı?

Dilerseniz öncelikle bir hatırlatma yapalım: Yüze lazer epilasyon zararları konusunda endişe duyanlar, Yüz Bölgesine Lazer yazımızı okuyabilirler.

Zaten yazımızın akışı içinde bu konulara, yani bölgelere de tek tek değineceğiz. Şimdi ilk başlığımızla başlayalım: Lazer epilasyonun zararları nelerdir?

Lazer epilasyon zararlı mı, yan etkileri var mı?

Yukarıda lazer epilasyon zararları nelerdir, dedik ama bu kesin bir yargı gibi oldu. Öncelikle sorulması gereken soru şu: Lazer epilasyonun sağlığa zararları var mı?

Evet, lazer epilasyon yan etkileri var mı, zararlı mı, yıllardır tartışılagelmiştir. Uzmanlar herhangi bir zararı olmadığını söylerler ama şikâyetçi olan hastalar da çoktur. Bu da biraz kafa karıştırıyor doğrusu.

Lazer epilasyon cihazı zararları olup olmadığı bir yana, öncelikle değinilmesi gereken şudur: Güvenilir merkezleri ve uzmanları tercih edin. Aksi halde ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Uyarımızı yaptıktan sonra devam edelim. Lazer epilasyonun yan etkileri nelerdir, lazer ışınının zararları var mıdır? Işın konusuna birazdan döneceğim ama öncelikle yan etkilerinden birazcık bahsetmek istiyorum.

Yanık

Lekelenme

Kıllarda tetiklenme

Tahriş

Kızarıklık

Listeyi uzatıp sizleri korkutmak istemiyorum: Yukarıdaki maddeler, lazer epilasyonun yan etkileri var mı diye soranların bilmesi gereken riskler. Bunlar genel olarak geçicidir ama bazı durumlarda kalıcı olduğunu da biliyoruz. Örneğin lekelenmeler azalsa da ne yazık ki geçmiyor. Zaten bu yüzden de lazer uygulamasından sonraki 2 hafta güneşten mutlaka korunulması gerekiyor.

Peki başka?… Lazer epilasyon zararları var mı? Lazer epilasyon zararları, yan etkileri forum ve çeşitli sosyal ağlarda hep tartışılır. Örneğin, lazer epilasyon sonrası yanma hissi özellikle ilk kez lazer yaptıranları hep korkutur ama doğal bir durumdur bu.

Lazer epilasyonun vücuda zararları nelerdir? Dilerseniz, biraz bölgeler üzerinden gidelim.

Kalbe yakın bir bölge olduğu için, koltuk altına lazer epilasyon zararları var mıdır diye endişe edilir. En iyi sonuç alınan ve yan etkinin de yine en az görüldüğü bölgelerdendir, koltuk altları. Daha ayrıntılı bilgi için Koltuk Altına Lazer yazımızı okuyabilirsiniz.

Bacaklara lazer epilasyon zararları var mıdır? Hayır. Özellikle alt bacakta, kıllar kalın olduğundan çok iyi sonuçlar alınır.

Kaş arası lazer epilasyon zararları var mıdır? Elbette hayır ama bu bölge için şöyle bir risk söz konusu: Malum, kaş modası sürekli değişiyor. Siz döneme uygun, örneğin kaşlarınızı fazla ince yaparsanız, daha sonra pişman olabilirsiniz. Bir de kaşlarımız estetik açıdan önemli olduğundan, işinin ehli bir uzmana yaptırılması gerekir.

Kaşlara lazer epilasyon zararları nelerdir demişken gözlerden bahsetmemek de olmaz; çok araştırıldığını biliyorum:

“Lazer ışığının göze zararları var mıdır?”

“Lazer epilasyon göze zararı olan bir uygulama mı?”

“Lazer epilasyon ışığı göze gelirse ne olur?”

Yalnızca epilasyonun değil, her türlü lazer ışını çok kuvvetlidir ve zararlı olabilir. “Gözüme lazer geldi, bir şey olur mu?” diye soranlar… Bu soruyu sorabiliyorsanız, yani herhangi bir problem hissetmiyorsanız, sorun yok demektir. Yine de içinizin rahat etmesi açısından göz doktorunuzu ziyaret edebilirsiniz.

Lazer epilasyon ışığı göze zararları konusuna da kısaca değindiğimize göre… Evet, yanaklar…

Yanak lazer epilasyon zararları, ki bu yüz bölgesine dahildir, söz konusu değildir. Bu noktada şunu da söylemek lazım: Yüz bölgesindeki kıllar ince olduğu için iğneli gibi faklı cihazlar kullanılabilir. E peki iğneli epilasyon zararları, yan etkileri var mıdır? Evet, ciddi anlamda uzmanlık gerektiren bir konudur bu. Yanık ve kalıcı lekelenme sorunları sıkça görülür. Daha detaylı bilgi için İğneli Epilasyon yazımıza mutlaka göz atın.

İğneli demişken, IPL’den de kısaca bahsedeyim çünkü IPL de iğneli gibi tamamlayıcı bir yöntemdir. Ipl lazer epilasyon zararları, yan etkileri var mıdır? Risk her zaman vardır ama IPL epilasyonda yanık gibi bu riskler çok daha azdır çünkü dalga boyu düşüktür. Aslında IPL bir lazerli epilasyon yöntemi değildir ama genelde böyle aratıldığı için ben de IPL lazer epilasyon yan etkileri diye yazdım. İlgili yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Göbeğe, enseye lazer epilasyon zararları ya da bunun gibi daha az araştırılan bölgeler için de gönül rahatlığıyla uygulama yaptırabileceğinizi tek cümleyle söyleyelim bölgeler üzerinden lazer epilasyon zararları nelerdir, konuyu kapatalım.

Bayanlarda lazer epilasyon zararları, erkeklere göre daha fazla olabilir. Bunun sebepleri arasında öncelikle cildimizin daha hassas olmasını gösterebiliriz. Diğer yandan, acı eşiğimiz de erkeklerden daha fazla; bu açıdan da gururluyuz! 😊 Erkek demişken, erkekte lazer epilasyon zararları diye bir şey de söz konusu değil elbette. Kadın erkek ayrımı yapmıyoruz! 😊

Bu aralığa şu birkaç şeyi daha sıkıştırayım:

Sivilce tedavisi gören lazer yaptırabilir mi? Hayır.

Lazer epilasyonun dövmeye zararı var mıdır? Evet.

Lazer epilasyonun benlere zararı olabilir mi? Yine evet. Dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Adetliyken lazer epilasyon zararları söz konusu mu? Evet, 2-3 gün öncesinden olmak üzere regl döneminde epilasyon önerilmez.

Bu bölümü bir türlü bitiremiyorum ama son olarak cihazlar üzerinden de birkaç yönlendirme yapmak istiyorum.

Lazer epilasyon ütüleme yöntemi zararları var mıdır? Ütüleme Lazer yazımıza göz atabilirsiniz.

Lazer Alexandrite zararları hakkında bilgi için: Alex Lazer

Buz lazer epilasyon yan etkileri için daha fazlası: Soprano Ice

Lazer epilasyon ışığı göze zarar verir mi, konuştuk ama lazer ışığının zararları nelerdir, buna da kısaca değinelim.

Lazer ışığı zararları var mı?

Lazer epilasyon zararları nelerdir bir yana, lazer ışınlarının zararları nelerdir, lazer ışınları radyasyon yayar mı? Hemen söyleyelim: Hayır!

Derinin çok altına nüfuz etmeyen bir ışına sahiptir, lazerli epilasyon sistemi. E böyle olunca da, lazer epilasyon ışınları zararları diye bir şeyden bahsedemeyiz.

Yani hiçbir zararı yok mu? Öyle de diyemeyiz. Lazer ışınlarının zararları neler olabilir? En başta, uzman bir elde yapılmazsa yanık riski oluşturduğunu söyleyelim ama radyasyonla ilgili bir endişeniz olmasın.

Evet, hamilelerde lazer epilasyon zararları gibi şeyler okuyoruz; özellikle de hamileliğin ilk üç ayında önerilmediğini biliyoruz. “Hamilelikte lazer epilasyonun bebeğime zararı olur mu?” diyenler… Bu konuda pişmanlık yorumlarına çokça rastladım. Ayrıntılı bilgi için Hamilelik Döneminde Lazer Epilasyon başlıklı yazımızı mutlaka okuyun.

Lazer epilasyon cihazları radyasyon yayar mı demişken, “gelelim lazer epilasyon kanser riski var mı?” konusuna…

Lazer epilasyon kanser yapar mı, riski var mı?

Lazer epilasyon zararları kanser hastalığı özelinde çok tartışılıyor. Lazer kanser yapar mı, lazer epilasyon kanser tedavisine engel mi? Şunu hemen netleştirelim: Hayır, radyasyon taşımayan lazerli epilasyon kanser yapmaz. En azından böyle bir vaka duyulmadı. Yani lazer epilasyon kansere yol açar mı, hayır.

Diğer yandan, kanser hastaları lazer epilasyon yaptırabilir mi, yine hayır. Böyle hassas bir dönemde lazer uygulaması yaptırmanız önerilmez.

Lazer epilasyon zararları nelerdir, ışığı ve kanser konusu üzerinde de durduk. Yeni bir başlık zamanı…

Lazer epilasyon yumurtalıklara zarar verir mi?

Lazer epilasyonun yumurtalıklara zararı nedir, ne olabilir? Hızlı bir geçiş yapalım. Lazer epilasyonda en iyi sonuç alınan bölgelerden ikisi genital ve bikini bölgeleridir. Bu bölgelere uygulama yaptırmayı düşünüyorsanız, ilgili yazılarımızı okumanızı öneriyorum:

Genital Bölgeye Lazer

Bikini Bölgesinde Lazer

Lazer epilasyon yumurtalıklara zararları konusu hep tartışılmıştır fakat bununla ilgili de yaygın bir şikâyet yok. Yaygın diyorum çünkü lazer epilasyon hissizlik yapar mı diye de içinizden sorduğunuza eminim. Evet, ben de böyle yorumları bazen okudum. Buna dair net bir şey olmamakla birlikte, uygulama öncesinde sürülen uyuşturucu kremler sık ve çok kullanıldığında zamanla bir hissizlik olur mu, inanın bir şey söylemem çok zor ama lazer epilasyon makinesi zararları için doğrudan,”hissizlik yapar” diyemeyiz.

Sonuç olarak, lazer epilasyon yumurtalıklara zararı var mı? Hayır, böyle bir şey söyleyemeyiz. Yani, yumurtalıklar özelinde lazer epilasyon zararları nelerdir, ne olabilir gibi bir soru işareti oluşmasın kafanızda.

Bir diğer konumuz: Lazer epilasyon kısırlığa yol açar mı?

Lazer epilasyon kısırlık yapar mı?

Yukarıdaki başlıkla ilgili bir konu: Kısırlık endişesi. Lazer epilasyon kısırlık yapar mı, yapıyor mu? Böyle bir vaka duymuş değilim. Yumurtalıklara zararı olursa, kısırlık da yapar endişesinden kaynaklanan bir söylenti.

Lazer epilasyon kısırlık yapar mı Kadınlar Kulübü gibi sosyal paylaşım ortamlarında çok konuşulur. Belli yerlerde araştırdığınızda da buna dair olumsuz bir yorum göremezsiniz.

Sonuç olarak, lazer epilasyon kısırlığa neden olur mu? Yanıtımız hayır.

Merkezlerde kullanılan cihazlara yönelik olarak lazer epilasyon zararları nelerdir konusunu tartıştık. Artık biraz da eve geçelim! 🙂

Evde lazer epilasyon zararları nelerdir?

Evde lazer epilasyon aleti zararları da merak edilen bir konudur. Kısaca bundan da bahsedelim.

Çeşitli sebeplerle ev konforunda epilasyon yapmak, artık pek çoğumuzun tercihi haline geldi. Peki evde lazer epilasyon yan etkileri var mıdır? Ev tipi lazer cihazlarının dalga boyu çok daha düşüktür. Bu ne anlama gelir? Canımız daha az acıyacaktır ve kıllardaki etkisi çok kalıcı olmayacaktır. Dalga boyu düşük olduğu için yanık, tahriş gibi yan etkiler de yaşanmayacaktır ama cihazı doğru şekilde kullanmanız da önemli tabii.

Evde epilasyon aleti radyasyon yayar mı? Elbette hayır.

Philips, Remington, Braun, Me Elos gibi ev tipi cihazlardan bahsettiğimiz yazımızdan fikir edinebilirsiniz: Evde Lazer Aletleri

Lazer epilasyon yan etkileri ve zararları konusuna yeterinde ayrıntılı değindiğimizi düşünüyorum. Şimdi biraz da yorumlara göz atalım.

Lazer epilasyon zararları yorumlar


Lazer epilasyon nedir zararları nelerdir, birkaç şey söylemek istiyorum arkadaşlar. Lazer ışınının kanser ya da kısırlık yapıcı etkisi falan yoktur. Güvenli bir yöntemdir lazer. Lazer epilasyon radyasyon içerir mi diye çok araştırdım ve doktorlarla görüştüm. Tüyleri temizlemek için en etkili yöntemdir dediler. Zaten iki arkadaşım da özel bölgeye lazer yaptırdı, çok memnunlar. İkisinin de sağlıklı çocukları var şu an. Lazer epilasyon kalbe zararları da yoktur, son bilgi olarak vereyim.


Kızlar, leke kremiyle birlikte lazer tedavisinin zararları olur mu sizce? Roaccutane kullanırken lazer epilasyon yaptıranlar var mı ya? Roaccutane tedavisi sırasında lazer epilasyon yaptırabilir miyim? Bu konuyu merkezle görüşmem lazım ama… Roaccutane kullanırken lazer epilasyon zararı nedir, bileniniz var mı? Leke tedavisi görürken lazer epilasyon zararlı mı? Yaptıran var mı?


Lazer radyasyon yayar mı, bilgisi olan var mı? Lazer epilasyon yan etkileri çeşitleri hakkında ne söyleyebilirsiniz? Yanık riski fazla deniyor. Geçmiyormuş da o yanıklar. Lazer yaptırmanın zararları olabilir yani. Bir yakınım ışın falan yok diye iğneli yaptırmıştı yüzüne. Yakmışlar kızcağızın yüzünü. Küçük izler kaldı, geçiremedi bir türlü. Lazer epilasyon zararları kısırlık filan değil de yanık gibi şeyler olabiliyor galiba. Lazer epilasyon fiyatları zararları da düşünülünce biraz pahalı gibi.


İpl lazer epilasyon zararları var mı peki? Onun dalga boyu düşük deniyor. Jelli lazer epilasyon zararları için tamam ama… Bir de evde lazer epilasyon yapmak zararları için ne dersiniz. Ben bir yıldan fazladır Philips Lumea kullanıyorum. Hiç acıtmıyor ve çok güzel temizliyor, evde lazer epilasyon vücuda zararları yok bence, ben bir zararını görmedim ama kıllarda belirgin bir azalma da olmadı.


Lazer epilasyonun zararları var mı, bir doktor olarak ben de bilemiyorum. Yıllar sonra çıkıyor bazı şeylerin etkisi. Eski usullere devam. Lazer epilasyon yapan kişiye zararları bile çıksa, şaşırmam.


Lazer epilasyon yan etkileri hamilelerde daha fazladır. Hassas bir dönem olduğu için beden ve cilt çabucak tepki verir. Memeye lazer epilasyon zararlı mı diye soruluyor bazen. Emzirme döneminde üst bölgeye lazer önerilmiyor, bilginiz olsun ama normalde sorun yok. Lazer epilasyon emziren annelere zararları açısından hiç uygun değil. Gebelik döneminde lazer epilasyon sağlığa zararları açısından, bazı bitkisel kürler de aynı şekilde, doğru olmaz.


Ütüleme lazer epilasyon yan etkileri var mı arkadaşlar? Son sistem ve acısız deniyor, biraz araştırdım da. Diyot lazer zararları hakkında söyleyebilecek bir şeyleri olan var mı? Yaptıranlar… Yüz bölgesine de en çok önerilen sistemmiş. Sizce Diode lazer epilasyon zararları var mıdır? Bir de ndyag öneriliyormuş bronz tenliler için, dalga boyu yüksek deniyor. Acaba ndyag lazer epilasyon zararlımı? Ya da lazer epilasyon sonrası zararları olabilir mi? Leke, kıllarda artış gibi yan etkiler mesela…


Diode ütüleme lazer epilasyon zararları hakkında bir şey söyleyemem fakat merkezin çok önemli olduğunu söyleyebilirim. Lazer epilasyon aletinin zararları diye bir şey yok. Cihaz hangisi olursa olsun, uzmanına bakar bu iş. O yüzden, lazer epilasyon yaptırırken dikkat edin, merkezi iyi seçin. Erkeklerde lazer epilasyon yan etkileri daha az oluyor mesela, biraz kişiyle de ilgili. Erkekler için lazer epilasyon zararları, ya da zararları demeyelim de dezavantajı konusunda seansların ve sürecin uzun süreceğini gösterebiliriz. Bayanlarda lazer epilasyonun zararları nedir, en başta lekelenmelerdir. Onu da dikkat etmediğimiz için kendimiz yapıyoruz zaten.


Lazer ütüleme yönteminin zararları diğerlerine göre daha az. Çok acıtmıyor ve ütüler gibi uygulama yapılıyor. Mesela yüz kıllarına lazer epilasyon zararları çoktur. Çok kişide yanma ve tüylerde tetiklenme oluyor, dikkat edilmesi lazım. O yüzden, yüzde lazer epilasyon zararları çok olduğu için yani, insanlar haklı olarak çekiniyor.


Tüm vücut lazer epilasyon zararları ile ilgili ne dersiniz? Eğer belli bölgelerde sıkıntı yaşanabiliyorsa, özel bölge, yüz bölgesi gibi, tüm vücut yaptırmasak mı? O zaman da pahalı oluyor. Bir de lazer epilasyon zararları kanser falan diyorlar. Ne derece gerçeklik payı olabilir sizce? Lazer epilasyon zararları kemoterapi ile ilgili mi? Lazerli epilasyon zararları nelerdir? Yaptıranlar herhangi bir zararını gördüler mi? Sizin yaşadığınız, lazer epilasyonun kanıtlanmış zararları var mı? Evde lazer epilasyon cihazının zararları için ne söyleyebiliriz? Yurt dışında modern ağda gibi kullanılıyormuş bu aletler.


Kaş ortası lazer epilasyon zararları diye bir şey yok. 2 seans gittim, sonra cımbızla devam ettim. Kaşları lazerle yaktırıp diğer yöntemlerle devam edersiniz, zaten tüy haline geliyor. Başka bölgelerde lazerle epilasyonun zararları var mı yok mu, pek bilemiyorum ama tanıdığım herkes memnun. Lazer epilasyonun faydaları ve zararları bir teraziye konduğunda, kılları sürekli temizlemekle uğraşmak filan… Koltuk altına ve kollarına, bir de alt bacak için yaptıran iki kişiyi tanıyorum. İyi ki yaptırmışım diyorlar. Bacak lazer epilasyon zararları diye bir şey olmadığını yakından gördüm. Lazer epilasyonun yüze zararı var mı, işte sadece o konuda şüpheliyim. Oradaki kıllar ince olduğundan pek önerilmiyor. Yapılsa da Diod lazerle yapılıyor diye biliyorum. Bıyık lazer epilasyon zararları var mı diye iz üstündeyim şu sıralar! 🙂 Hassas bir bölge. Deneyimlerimi yazarım yine.


Lazerli epilasyon zararlari için kimse net bir şey söyleyemez. Evet, şu kişiyi kanser yapmış ya da bu kişide kısırlık olmuş denemiyor fakat hamileyken lazer yaptırıp da çocuğunu düşüren çok kişi var? Neden kaynaklandığından emin olamayız. Hem de kanser öyle ha deyince çıkan bir şey değildir. Hal böyleyken, lazer epilasyon zararı var mı, kim net bir şey söyleyebilir? Lazer epilasyon zararları nelerdir, bence çok bir şey söylenemiyor. Uygulamanın uzmanlara yaptırılması gerektiği kesin de, uzun vadede ne olacağını bilemeyiz. Lazer epilasyonun zararları tedavisi ile telafi edilemiyor. Erinmeyin, internetteki şikâyetleri okuyun, lazer epilasyonun yararları ve zararları neymiş, görürsünüz.


Lazer epilasyon yaptıranlar zararları için neler söylemiş, birlikte inceledik. Lazer epilasyonun zararı var mı evde lazer epilasyon zararları nelerdir, yorum ve deneyimlerinizle makalemizi geliştirebilirsiniz.

Epilasyon yolunda hepinize bol şans…

Tuba KARADAG

Lazer epilasyona dair tüm deneyimlerimi sizlerle paylaşıyorum.
Ankara'daki lazer epilasyon merkezlerini mercek altına alıyorum.
Yorumlarınızı bekliyorum. :)

2 Yorumlar

Yorum göndermek için buraya tıklayın

  • Ne kadar çok laf kalabalığı yapmışsınız yazınızda. Daha özet bir şekilde anlatılabilirdi, zira okurken sıkıldım ve okumaktan vazgeçtim. Yinede emeğiniz için teşekkürler.

  • Lazer kılları beş kat çoğaltır kesinlikle. Yaptığım bin pişmanım yemin ederim o kadar çoğaldıki eski halime dönmem için elimden geleni yapıyorum ama nafile